Σάββατο 19 Σεπτεμβρίου 2009

Μπασκετικά νοκ-άουτ

Ως μπασκετόφιλος (αν και μόλις 1,70μ ύψος!), θα προσπαθήσω στο παρακάτω ποστ να θυμηθώ τα απίστευτα νοκ-άουτ παιχνίδια της Εθνικής ομάδας μπάσκετ που άφησαν εποχή. Και αφήνω στην άκρη το θρυλικό 1987, με τις βολές του Καμπούρη, τελικό σκορ 103-101, που έχει χαραχτεί στη συλλογική μνήμη των Ελλήνων.

→ Ο ημιτελικός με την Ε.Σ.Σ.Δ. το 1989, που κερδίσαμε 81-80 χάρη στο τρίποντο του Χριστοδούλου λίγο πριν το τέλος. Βρισκούμουν στην Εράτυρα εκείνες τις μέρες και όλο το χωριό ήταν μαζεμένο στην πλατεία και έβλεπε τον αγώνα από μια τηλεόραση. Στο παρακάτω βίντεο δείτε τα τελευταία 2:30 λεπτά του αγώνα και προσέξτε ιδιαίτερα τη φάση με το εν λόγω τρίποντο. Λίγες στιγμές νωρίτερα, ο Γκάλης πάτησε γραμμή (όλο το πόδι λέμε) και κανείς δεν το πήρε πρέφα! (στο 1'42" του βίντεο)

→ Ευρωμπάσκετ του 1993 με την Ισπανία στη δεύτερη φάση των ομίλων, 75-70 πίσω στο σκορ η Ελλάδα στο τελευταίο λεπτό αλλά παίρνει τη νίκη με 76-75 χάρη στο Νάσο Γαλακτερό! Στα προημιτελικά πέσανε στο συνήθη-ύποπτο αντίπαλο τους Γάλλους, ήμασταν πίσω στο σκορ σε όλο το ματς, γυρίσαμε με το Φάνη Χριστοδούλου να έχει 4/7 τρίποντα, ισοφαρήσαμε 2 λεπτά πριν το τέλος και περάσαμα μπροστά, μας προσπέρασαν με τρίποντο 59-58 στα τελευταία 23", ο Κώστας Παταβούκας κερδίζει φάουλ στα 5", βάζει την πρώτη βολή, χάνει τη δεύτερη, ο Φασούλας κερδίζει το επιθετικό ριμπάουντ, πετάει τη μπάλα στο καλάθι και κερδίζουμε 61-59! Στους ημιτελικούς πέσαμε με τον φαινομενικά πιο εύκολο από τους 3 αντιπάλους, τη διοργανώτρια Γερμανία με τον Κρίστιαν Βελπ. Παρόλο αυτά, καταφέραμε στο τέλος και χάσαμε 76-73 και οι Γερμανοί μετά σήκωσαν το τρόπαιο.
(ολόκληρο το ματς στο γιου-τιουμπ!)

→ Μουντομπάσκετ 1998 στην Αθήνα. Στον ημιτελικό η Ελλάδα παίζει με τη Γιουγκοσλαβία και το ματς τελειώνει ισόπαλο 57-57. Στην παράταση χάνουμε με 78-73 και τους παίκτες μας να τα βάζουν με τη διαιτησία.

→ Το σύστημα στο Ευρωμπάσκετ του 2001 θέλει τους 1ους των ομίλων να πηγαίνουν κατευθείαν στα προημιτελικά και τους 2ους να παίζουν νοκ-άουτ αγώνα με τους 3ους. Εμείς αντίπαλοι με την... άσημη Γερμανία και στο ημίχρονο είμαστε μπροστά με 21 πόντους διαφορά. Μόνο που αντίπαλος μας ήταν ο... αφηνιασμένος νεαρός ονόματι Ντιρκ Νοβίτσκι και στο τέλος χάσαμε με 80-75! Δεν βάλαμε μυαλό από το προηγούμενο Ευρωμπάσκετ '99, όπου στο πρώτο ματς στη φάση των ομίλων, πάλι με τη Γερμανία, είμασταν μπροστά στο σκορ με 8 πόντους, 2 λεπτά πριν τη λήξη, και καταφέραμε να χάσουμε με 59-58. Επική ανατροπή για τους Γερμανούς του άγνωστου τότε Νοβίτσκι. Μετά απ'αυτό, κάναμε άλλες δύο ήττες και αποχαιρετήσαμε τη διοργάνωση του '99 στην τελευταία θέση. Τελικά, πήραμε την καλύτερη εκδίκησή μας στον τελικό του 2005.
(Το τελευταίο λεπτό του αγώνα του 2001 και όλο το ματς του 1999 σε πέντε μέρη στο γιου-τιουμπ. Εδώ το πέμπτο και τελευταίο μέρος)

→ To 2003 με το ίδιο σύστημα ήμασταν πρώτοι στον όμιλο και περιμέναμε τον αντίπαλό μας στα προημιτελικά. Ήρθε η μέτρια Ιταλία. Ήμασταν όλη την ώρα μπροστά στο σκορ και στο τέλος «αυτοκτονήσαμε» αφού δεν μπορούσαμε να βάλουμε καλάθι για πάρα πολλά λεπτά. Τελικό σκορ 59-62 και πήγαμε σπίτι.

→ Δύο χρόνια μετά (2005), ημιτελικός με Γαλλία, επτά πόντους πίσω στο τελευταίο λεπτό, τρίποντο από Διαμαντίδη, 67-66 και άντε γεια!

→ 1 Σεπτεμβρίου του 2006 στην Ιαπωνία, ημιτελικός Ελλάδα-Η.Π.Α. με σχεδόν όλα τα αστέρια τους και σκορ 101-95. Ουδέν σχόλιο, επίσης!

→ Πριν δύο χρόνια, Ευρωμπάσκετ 2007, νοκ-άουτ αγώνας στα προημιτελικά με την πολύ δυνατή Σλοβενία, η Ελλάδα κατώτερη των προσδοκιών (μετά από αυτά που είδαμε στο Μουντομπάσκετ) και 2:30 λεπτά πριν το τέλος είμαστε 12 πόντους πίσω στο σκορ. Αλλά, όπως θυμόμαστε, στο τέλος «ξύπνησε» όλη η ομάδα και με τον Παπαλουκά να κλέβει μπάλες και να σκοράρει κάναμε άλλη μια ανατροπή. Το ματς έληξε 63-62 υπέρ μας! Μόνο που μας άσπρισαν τα μαλλιά από το άγχος!
(τα τελευταία 2:30 λεπτά του αγώνα)

→ Άτυχος προημιτελικός με την Αργεντινή στους Ολυμπιακούς του 2008. Ο Τζινόμπιλι κάνει το 80-75 υπέρ των Αργεντίνων στα 46" πριν τη λήξη. Τρελαμένο τρίποντο με ταμπλό από τον Βασιλόπουλο στα 30" και το σκορ γίνεται 80-78. Χάνουν την επίθεση οι Αργεντίνοι και στα τελευταία 7" ο Σπανούλης αστοχεί σε ένα σουτ τριών πόντων, το οποίο αν έμπαινε θα είχε θεοποιήσει αυτή την ομάδα για τις ανατροπές της.
(η σύνοψη του ματς)

→ Τουρκία-Ελλάδα 74-76, χθες, στην παράταση! Μας άσπρισαν πάλι και μετά μας πέσανε τα μαλλιά!
(το τελευταίο αγωνιστικό λεπτό)

Άλλα ενδιαφέροντα ματς, όχι σε νοκ-άουτ
→ Μουντομπάσκετ 1990. Η Ελλάδα απέναντι στις Η.Π.Α. (χωρίς παίκτες του NBA) και λίγο πριν το τέλος το σκορ είναι ισόπαλο. Στα τελευταία δευτερόλεπτα πετάμε τη μπάλα στο καλάθι από την άλλη μεριά και ο Γαλακτερός στην εκπνοή κάνει εμπρόθεσμα ένα follow και βάζει το νικητήριο καλάθι. Μόνο που οι διαιτητές το ακυρώνουν και πάμε στην παράταση και ηττούμαστε 103-95.

→ Καλοκαίρι του 1994, ξημερώματα ώρα Ελλάδος και η Εθνική κερδίζει 74-71 στον μακρινό Καναδά την διοργανώτρια με ένα κάρφωμα στον αιφνιδιασμό από το Φασούλα, παίρνει τη δεύτερη θέση στη 2η φάση των αγώνων και πηγαίνει στους 4 του κόσμου.

→ Νίκη με 77-76 επί της Κροατίας στους ομίλους στο Ευρωμπάσκετ της Σουηδίας το 2003. Το νικητήριο καλάθι έβαλε με απίστευτη διείσδυση ο (πού χάθηκε αυτό το παιδί;) Χρήστος Χαρίσης στη λήξη του αγώνα.

→ Τρεις πόντους πίσω στο σκορ από την Αυστραλία στο Μουντομπάσκετ 2006 στα τελευταία 10", τρίποντο ο Φώτσης και ισοφάριση, κλέψιμο μετά στην επίθεση των Αυστραλών, πάσα στο Ζήση και τρίποντο στη λήξη. 72-69!
(όλα τα παραπάνω σ'αυτό το βίντεο των 42 δευτερολέπτων)

→ Νίκη 81-78 με μακρινό τρίποντο του Σπανούλη στη λήξη του αγώνα πάλι επί Κροατίας, στο προηγούμενο Ευρωμπάσκετ 2007 στους ομίλους του 2ου γύρου.